5 Mayıs 2009 Salı

Yeni Oyuncağımız: Get Glue!

En yeni sosyal imleme oyuncağımız Get Glue beta sürümünden çıktı. Bir süredir kullanıyordum, ama stabil değildi. Beta sürümünün sonlanması ve artık resmi versiyonun piyasaya (ücretsiz olarak) sürülmesi ile üzerinde konuşulacak hale geldi.

Önce biraz anlatayım nedir Get Glue. Kendisi 3. nesil bir sosyal imleme sistemi. Birinci nesil IE'deki favorites'di. Sabit, ketum. İkinci nesil; Digg, Buzla, Stumbleupon gibi sosyal imleme siteleriydi. Bu sitelerde profil yaratıp sık kullandığımız, favori sitelerimizi paylaşıyorduk, ve oyluyorduk. Ancak bu noktaya kadar tüm bu sistemler sayfa odaklıydı. Son dönemlerde zengin içerik de (video, fotoğraf, ses) paylaşabiliyor olsak da bunları sayfalar üzerinden yapıyorduk hep.

İşte üçüncü nesil burada devreye giriyor ve bizi sayfa bazında imleme ve paylaşmadan çok öte bir noktaya taşıyor. Bir Firefox eklentisi olan Get Glue ile artık sayfaları değil nesneleri (sayfalara bağımlı kalmadan) imleyebiliyor, üzerilerine yorum yazabiliyor ve paylaşabiliyorsunuz.

Örneğin wikipedia da bir filmi beğendiğiniz ve bunu paylaşmak, başka insanların bu konuda ne dediklerini öğrenmek istiyorsunuz. Glue Bar; siz nesne tabanlı bir sayfaya girdiğiniz anda yukarıda beliriyor ve bu filmi sadece wiki'de değil, IMDB'de yada Netflix'de incelemiş başka kullanıcıların listesini görüyorsunuz. Diğer kullanıcıların yazdıkları yorumları görebiliyor ve sizde yorum ekleyebiliyorsunuz.

Get Glue'nun Semantik bir alt-yapısı var. Bu sayede internette bu eklentiyi kurmuş kullanıcıların gezdikleri sayfaları başka kullanıcıların gezdikleri sayfalarla ilişkilendirerek indeksliyor*. Sonuç olarak bize de artık 70 farklı networkden yorumları ayrı ayrı takip etmek yerine tek bir noktadan tüm dijital dünyadaki içeriğin kesişim noktalarına denk gelmek yeterli oluyor.

Tek problemi halihazırdaki networklerinizden arkadaşlarınızı getirememeniz. Ancak bloglarında bu konunun üzerinde yoğun olarak çalıştıklarını söylüyorlar. Beta süresi sadece 6 hafta süren bu firefox eklentisi, sözünü tutacaktır eminim.

Get Glue'yi bu bağlantıdan indirebilirsiniz. Denemenizi şiddetle öneriyorum. Deneyenlerin yorumlarını da bekliyorum.

*: programı kurduğunuzda get glue sizin web deneyimleriniz ve gezinme alışkanlıklarınız hakkında veri toplayacağını söylüyor ve ancak bunu kabul ederseniz bu eklentiyi kullanabiliyorsunuz. Bu sebeple belirtmekte ciddi fayda var; eğer web gizliliğiniz(!) üzerine bir takıntınız varsa bu eklentiyi kurmayın.

1 Yorum:

Adsız dedi ki...

Gerçekten çok faydalı ve mükemmel bir araç. Yaklaşık 1 aydır kullanıyorum. Umarım son halinde ufak sorunlar bitmiştir.

Yorum Gönder