4 Şubat 2010 Perşembe

Risk Almak

Öncelikle belirtmeliyim ki; başkasının parası ile risk almanın kendi paranızla alabileceğiniz risklerin en büyüğünden bile daha tehlikeli olduğunu düşünüyorum. Başkasının varlıkları ile risk almak, üzerinde yürüyebileceğiniz en ince buzdur.

Herhangi bir riski almak ile ilgili 4 muhtemel sonuç vardır;
  1. Riski alırsınız ve iş yapar. Sonuç olarak kazanırsınız ve aldığınız riskin sonunda bir (herhangi bir) kazancınız olur.
  2. Riski alırsınız ve iş batar. Kaybedersiniz. Ama en azından denedim diyebilirsiniz.
  3. Riski almazsınız ve iş batar. Ucuz atlattım.com
  4. Risk almazsınız ve iş yapar. Kaçınılmaz pişmanlık.
Bu 4 seçeneği değerlendirirken aldığınız riskleri (yani maksimum zararınızı) ve kazançlarınızı (muhtemel en büyük karınızı) karşılaştırmak en basit yaklaşım olacaktır. Ancak alacağınız (yada almayacağınız) riskleri değerlendirirken tüm muhtemel sonuçları düşünmek herzaman için çok önemli bir adımdır. Göz ardı ettiğiniz bir husus, sizi beklemediğiniz bir noktaya sürükleyebilir ve sonuç olarak hesaplamadığınız (dolayısı ile önlem almadığınız) bir noktaya varabilirsiniz. 

Bu değerlendirmeleri yaparken aldığınız riskteki rollerinizi ve yetenek ve deneyimlerinizi de denklemin içine katmak altı çizilesi bir konu. Hayata pişmanlığın en kötü duygu olduğunu söyleyenlere %100 katılıyorum. Karşı karşıya olduğunuz risk ile ilgili üzerinize düşenleri ne kadar yapabileceğinizi, kendinizi ne büyük nede küçük görerek, ortaya koymalı ve "beceremedim" noktasına gelmekten kaçınmalısınız.

Denemekten ne çıkar demeden önce neler çıkabileceğini düşünmek lazım yani. 

Saygılar, sevgiler.

PS: Daha uzun ve detaylı yazılabilirdi. Belki bir gün yazılır.

0 Yorum:

Yorum Gönder