28 Haziran 2009 Pazar

Sosyal Medya Yönetimi


Sosyal medya her hangi bir ürünün, markanın ya da kampanyanın yayılması için yapılan çalışmaların bütününe Sosyal Medya Yönetimi diyoruz. Ancak sosyal medya yönetimi birkaç alt adıma ayrılıyor.
Pre-Seeding
Sosyal medyaya her hangi bir görseli ya da kampanya ile haberleri yaymak için öncelikle doğru mecraların seçilmesi gerekli. Hedef kitle ne olursa olsun giriş yapılabilecek alanlar mevcut elbete, ancak alan seçimi adam/saat verililiği için oldukça önemli bir değişken.
Mecraları genel olarak 4 ana gruba bölebiliriz;
 • Sosyal Ağlar
  • Forumlar
  • Networkler
  • Microblogging Siteleri
 • Zengin Medya Paylaşım Platformları
  • Fotoğraf
  • Video
  • Sunum
  • Döküman
  • Diğer
 • Loglar
  • Bloglar
  • Vloglar
  • Podcastler
 • Sosyal İmleme Platformları
Sosyal medyada hedefleme yapılırken yaş ve SES grupları göz önünde bulundurulmalı. Bu noktada özenle belirlmeliyim ki; cinsiyet ayrımın göz önünde bulundurulması çoğu zaman verimsiz sonuçlar veriyor. “Kadınların girdiği sosyal ağlar” yada “Erkeklerin fotoğraf paylaştığı alanlar” gibi bir değişken malesef mevcut değil
.
Yaşlara göre bir gruplama yapacak olursak;
-14
15-18
18-25
25-45
45+
Forumlar, video paylaşım.
Forumlar, networkler, video paylaşım, bloglar
Sosyal medyanın tümü
Forumlar hariç sosyal medyanın tümü
Networkler, video paylaşım, bloglar.
Sosyal medyada mecra seçimi yapılırken bu şema göz önüne alınarak düşünülebiliriz. Ancak her marka ve her ürünün ihtiyaçları kendine özgüdür. Bu sebeple bir çok çalışmada bu segmentlerin dışına çıkmanızı gerektirecek durumlarla karşılaşabilirsiniz.
SES gruplarına göre bir tablo hazırlamak ise mümkün değil. Ancak tahmin edilebileceği üzere A grubu sosyal networklerde aktif olmaktan uzak duruyor. Bunun yerine daha anonim kalabilecekleri blogları tercih ediyorlar. B grubu sosyal medyanın tümünü aktif olarak kullanmakla birlikte genel olarak forumlardan uzak duruyorlar yada sadece okuyarak varlık gösteriyorlar. C1 grubunda ise sosyal medyanın tamını aktif olarak kullanıyor, ancak tüm mecralarda özellikle ücretsiz hizmetleri tercih ediyorlar. C2 grubunda Forumlar ve networklerde yönelme gerçekleşiyor, paylaşım platformlarının kullanımı oldukça azalıyor. Çoğunluk sadece video paylaşım sitelerinde izleyici olarak katkıda bulunuyor. D ve E grupları ise internet kullanımı yok denecek kadar az. Bu sebeple sosyal medya çalışmalarında hedeflenebilir değiller
.
Hedeflemenin yanısıra; her türlü A/V içeriğin tanım, anahtar kelime ve başlık bölümlerinin kolay bulunabilir, arama trendlerine uygun, yanlış yazımları da (gerekliyse) içeren ve uygunsa marka ve ürün ile ilgili, seçilmesi önemlidir. Kampanyanın en başında anahtar kelimelerin doğru seçimi gerçekleşirse; hem kullanıcıların dosyalara kolay ulaşması mümkün olur, hem de son adım olan moderasyon adımı için bir temel çalışma yapılmış olur.
Seeding

Sosyal medyada içeriğin hızlı biçimde yayılabilmesi için kullanılabilecek en iyi yöntem tüm hesapların senkronizasyonudur. Senkronizasyonu kısaca tanımlamak gerekirse; tüm hesapların birbirine bağlanması ve A/V nin tek bir noktadan dağıtılması olarak açıklanabilir.
A/V Seeding için en iyi dağıtım noktası; www.pixelpipe.com. Diğer sitelerde açılacak hesapların bu siteye tanıtılması (add pipe) ile tek noktadan yapılacak her türlü yükleme birden çok siteye iletiliyor. HD video process edemesi ve türkçe karakter desteğinin olmaması haricinde, çok hızlı ve verimli bir site.
Sadece video yükleme çalışmaları için başka bir dağıtım noktası ise www.tubemogul.com ücretsiz sürümünde 10 -12 siteye yükleme yapabilen bu sistemin de HD ve türkçe desteği bulunmuyor.
Dökümanın sonunda yoğun olarak kullanılan mecraların bir listesi bulunmakta. Özel çalışmalar için bu listeden de yararlanılabilir.
Monitoring

Her noktaya dağılmış hesaplar ve bu hesaplara yağan geri dönüşleri takip etmek için en kolay yöntem Google Alerts. Networklerdeki hareketleri takip edemese de bloglarda marka hakkında neler konuşuluyor, marka/ürün/kampanya ile anahtar kelimelere hangi sonuçlar dönüyor gibi sorunların cevabını sitelerin indekslenme sürelerine de bağlı olarak 3-4 saat gecikmeli olarak verebiliyor.
Google Alerts’i doğru kullanabilmek için kampanya başında belirlediğimiz ve üzerinde yürünecek anahtar kelimerin bu listede yer aldığından emin olunmalı. Ayrıca negatif kelime kullanımıda sabah inbox’ta bizi karşılayan 100.000 maili önleyecektir.
Her yoruma ve girdiye cevap vermektense gerçekte bir soru soran ve/veya istekte bulunanlara geri dönüş yapmak mantıklı olabilir. Kampanyanın en başında nasıl bir dil ile başlandıysa bu dil sürdürülmelidir. Sosyal medyadaki tüm hesaplar bireyseldir. Ve bu bireysellik sınırları içerisinde paylaşımlar sürdürülmelidir. Ancak çok medyanın izin verdiği kurumsal bir yapı kurgulandıysa; bu yapı korunmalı ve yazıların dili hiç bir zaman tekil şahısa indirgenmemelidir.
Sosyal Medya Bacakları ve Mecralar
Bir çok mecra iç içe geçmiş ve birden fazla özelliği sunuyor olsa da; genel bir gruplama aşağıdaki şekilde gerçekleştirilebilir;
Video
Photo
Social Bookmark
Social Profile
Bussiness Profile
Youtube
Picasa
CiteULike
Facebook
Xing
Vimeo
Twitpic
Connotea
hi5
Linkedin
Flickr
imageshack.us
Delicious
netlog
Dailymotion
tiynpic
Digg
friendfeed
Metacafe
23
Diigo
Twitter
Blip.tv
72 Photos
Faves
myspace
Break.com
Bebo
GiveALink.org
Google Profile
MySpace
brightkite
Linkwad
Bolt
Myvideo
flicker
Ma.gnolia
Bebo
Yahoo Video
facebook
My Web
AOL Video
friendfeed
Mister Wong
Aniboom
hi5
Mixx
Atom.com
netlog
MSDN
İzlesene
kyte
Newsvine
Vidivodo
myspace
oneview
Superonline Video
photobucket
Propeller.com
Ekolay Video
pic
Reddit
MSN Video
photobox
Simpy
Azbuz Video
smugmug
SiteBar
VidyoTV
radar
StumbleUpon
ATV Video
snapfish
Stumpedia
Timsah
snapmylife
TechNet
video.girbi.net
tumblr
Twine
sevenload
tweetphoto
Windows Live Favorites
viddler
tweetgoo
Yattle
myubo
vox
motionbox
webshots
TiynPic
yfrog
12 Seconds
fototiryaki
Buzznet
negatif
Facebook
FriendFeed
Picasa
Revver
Radar
Kyte
trtube.com
videokulubu.com
videopaylasim.com
miqrop.com
sbtvideos.net
taraftarvideo.com
sendebul.net
vidislam.com
lanetli.org
tangle.com
Netlog
akilli.tv
videoshare.com
gultube.com
Ovi
sonymuzik.com
Totlol.com
video.sunrtv.com
videoizle.net
loxol.tv
ontv.com.tr
izlevideoindir.com
izle.net
sevdimseni.com
spike.com
joost.com
Yonja
goruntugayet.net
video.oyyla.com
jupla.com
deniztube.com
videolar.tv.tr
zikro.net
mefeedia.com

0 Yorum:

Yorum Gönder